Błąd
 • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/.sites/23/site1463081/web/ilovepolen.com/ilovepolen.com/images/phocagallery/2019/Marzec/tropem_wilczym
Uwaga
 • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/phocagallery/2019/Marzec/tropem_wilczym
 • Folder doesn't exist or doesn't contain any images

W dniu 23 lutego odbyła się ceremonia zakończenia I Młodzieżowych Polonijnych Mistrzostw Sportów Zimowych w Krynicy Zdrój, w której wzięło udział około dwustu młodych sportowców z 12 krajów. Rywalizowali w czterech dyscyplinach: narciarstwie alpejskim, narciarstwie klasycznym, snowboardzie i short tracku. Ceremonii medalowej dokonali: Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Senator Artur Warzocha i Ambasador PKOL Wiktor Rybczyński.

Czytaj więcej: I Młodzieżowe Polonijne Mistrzostwa Sportów Zimowych – Krynica Zdrój 2019

PATRONAT NARODOWY PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY

FUNDACJA WOLNOŚĆ I DEMOKRACJA WRAZ Z PARTNERAMI LOKALNYMI ZAPRASZAJĄ DO UDZIAŁU W POLSKIM BIEGU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W AUSTRII

NIEDZIELA, 03.03.2019 - zapisy 11:00 - start 12:00
START I META: (Park - Erholungsgebiet SIMMERING)
1110 WIEN, FlORIAN-HEDORFER-STRASSE

(ok. 150 metrów od basenu na Simmeringu)

Program wydarzenia:

 • 11:00 Rejestracja uczestników

 • 11:40 Rozgrzewka/Stretching

 • 11:50 Odczytanie listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników biegu

 • 11:55 Start: NordicWalking, marsz lub marszobieg

 • 12:00 Start: Bieg z pieskami i Bieg indywidualny

 • 12:45 Wręczenie dyplomów i medali, pamiątkowe zdjęcia

 • 13:15 Zakończenie 

CELEM BIEGU JEST POKONANIE DYSTANSU HONOROWEGO TJ. 1963 M
Uczestnicy trasę mogą pokonać: biegiem, marszem, spacerem lub można iść z kijkami (NordicWalking), bardzo mile widziany jest start z pieskiem dla których na mecie będą czekały smakołyki :)

Uwaga! Udział w biegu jest bezpłatny. Bieg nie ma charakteru rywalizacji sportowej, dlatego też czas nie będzie mierzony. Udział w biegu potwierdza, że idea i wartości, o które swoją walkę oparli Żołnierze Wyklęci są dzisiaj wciąż żywe i aktualne. Każdy uczestnik otrzyma okolicznościowy dyplom. Zalecamy zarezerwować pakiety startowo-pamiątkowe emailowo lub telefonicznie. Pakietów wraz z pamiątkowymi koszulkami jest ograniczona ilość.

PAKIET PAMIATKOWY - cena 10 Euro
(UWAGA! OGRANICZONA ILOŚĆ, ZALECAMY ZAMÓWIĆ GO EMAILOWO

lub TELEFONICZNIE)

ZAWARTOŚĆ PAKIETU PAMIĄTKOWEGO VII EDYCJI BIEGU PAMIĘCI W WIEDNIU

 • Koszulka biegowa z portretem

 • Medal okolicznościowy biegu z metalu

 • Dyplom/certyfikat dla uczestnika

 • Torba okolicznościowa

 • Matriały edukacyjne

 • Matriały informacyjne

 • Opaska silikonowa

 • pocztówka z okazji 100 lecia Niepodległości RP

 • znaczek z okazji 100 lecia Niepodległości RP

 • Pakiet energetyzujący (napój i dodatki)

 • i inne

PAKIET PAMIĄTKOWO-STARTOWY Z VI EDYCJI BIEGU W 2018 ROKU

TRASA BIEGU 

Proponowany dojazd z kierunku centrum Wiednia:
Metro:
U3 - (ostatnia stacja) Simmering/Kaiserebersdf. Str.
S-Bahn: R, REX, RegioJet, S80 - stacja Simmering HauptStr

Tramaj lub autobus (przesiadka):
Tramwaj (dwa przystanki ok. 4 min jazdy):
“ 6” wysiadka przystanek na Weißenböckstraße
“71” wysiadka przystanek na Weißenböckstraße
dojście pieszo ok. 150 m do Parkanlage Klg Neugebäude Schloss

Tramaj lub autobus (przesiadka):
Tramwaj (dwa przystanki ok. 4 min jazdy):
“ 6” wysiadka przystanek na Weißenböckstraße
“71” wysiadka przystanek na Weißenböckstraße
dojście pieszo ok. 150 m do Parkanlage Klg Neugebäude Schloss

Tramaj lub autobus (przesiadka):
Tramwaj (dwa przystanki ok. 4 min jazdy):
“ 6” wysiadka przystanek na Weißenböckstraße
“71” wysiadka przystanek na Weißenböckstraße
dojście pieszo ok. 150 m do Parkanlage Klg Neugebäude Schloss

Historia biegu:

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

4 marca 2018

W 2017 roku w Biegu wzięło udział ok. 60 000 uczestników z 281 miast: 229 miast-partnerów, 7 miast zagranicznych (Wiedeń, Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 5 misji wojskowych za granicą (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z  USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.

W zbliżającej się VI edycji  Biegu Tropem Wilczym, która odbędzie się 4 marca 2018 roku, ambicją organizatorów będzie zorganizowanie Biegu w ponad 280 miastach, gdzie Tropem Wilczym pobiegnie ok. 70 000 biegaczy. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo  każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.

Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

Organizator: http://poloniasport.com
http://tropemwilczym.pl/bieg/wieden

 

 

 

{gallery}2019/Marzec/tropem_wilczym{/gallery}

Z głębokim żalem zawiadamiam, że 4 lutego 2019 roku odszedł od nas w
wieku 13 lat wspaniały chłopiec – Beniamin Pelc. 
Wzorowy uczeń, serdeczny kolega, wesoły, dowcipny, koleżeński. Tak
bardzo przez nas lubiany! 
Beniaminie! Zostaniesz w naszych sercach na zawsze ! 
Tak bardzo pusta jest klasa bez Ciebie. Tak pusta ławka szkolna. I taka
CISZA zapanowała, gdy dowiedzieliśmy się, że odszedłeś. 
Rodzicom i Rodzinie Beni składamy wyrazy najgłębszego współczucia. 
Beniaminku, śpij w spokoju! Dobranoc!

Cześć Jego pamięci! 
Nauczycielka języka polskiego mgr Marzanna Danek oraz koleżanki i
koledzy z Dolnej Austrii i Burgenlandu.

W dniu 25 stycznia na zaproszenie Rady Igrzysk Polonijnych w Austrii odbyło się w Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu spotkanie informacyjne poświęcone XIX Swiatowym Letnim Igrzyskom Polonijnym organizowanych od 27 lipca do 4 sierpnia 2019 roku w Gdynii. Po oficjalnym powitaniu gości przez kierownika d/s sportu polonijnego w Austrii Juliana Gaborka zabrał głos Konsul Generalny Ambasady RP w Austrii Bartłomiej Rosik.

Czytaj więcej: XIX Swiatowe Letnie Igrzyska Polonijne – Gdynia 2019 - Spotkanie