Założony 1 lipca 1953 roku Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek artystycznych nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.

Bogactwo repertuaru, kilkanaście różnorodnych form artystycznych, niezliczone nagrody, kultywacja tradycji dziedzictwa narodowego oraz promocja polskiej twórczości jest niewątpliwym dowodem tego, że zespół w pełni zasługuje na miano najznakomitszego ambasadora polskiej kultury.

9 kwietnia 2018 r. mieliśmy okazję podziwiać w Wiedniu profesjonalizm, ekspresyjność i kunszt tego rewelacyjnego zespołu. Dwa autokary artystów, dwa transportowe tiry z 4 tonami barwnych kostiumów, instrumentów, mikrofonów i urządzeń technicznych. 100-osobowa grupa złożona z chóru, baletu i orkiestry, kilku rekwizytorów oraz techników, parę garderobianych wraz z dyrektorem zespołu Zbigniewem Czerniakiem na czele, zadbała o profesjonalny przebieg imprezy.

Koncert odbył się w renomowanym wiedeńskim teatrze Akzent, a zespół przyjechał na zaproszenie stowarzyszenia Fan Club I Love Polen z okazji 100-letniej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jednocześnie uczczony został przypadający na ten rok jubileusz 65-lecie istnienia Zespołu „Śląsk” a także  100-letni jubileusz powstania Republiki Austrii. 

Publiczność w języku niemieckim przywitała Melanie Olczykowski, a w polskim Renata Olczykowski. Koncert dyrygował Krzysztof Dziewięcki. Ekspresja, tempo i bogactwo kolorów spektaklu, temperament oraz perfekcjonizm artystów, piękna polska muzyka – wprowadziły publiczność, z jednej strony w stan błogostanu, a z drugiej uniesienia. Entuzjazm widowni, wspólne śpiewy, wesołe okrzyki, oklaski, skandowanie - w dużej części Austriaków - było świadectwem porywającej atmosfery i wyjątkowego zainteresowania polską kulturą z najwyższej półki. Braw na stojąco nie było końca, aż zmęczeni artyści zmuszeni byli odmówić ponownych bisów, co wprawdzie większość widzów rozumiała, lecz u niektórych pozostawiło niedosyt. Ci, na pocieszenie, mogli we foyer nabyć płyty CD i DVD zespołu. 

Koncert zaszczycili swoją obecnością Pan Aleksander Korybut-Woroniecki - Konsul Generalny przy Ambasadzie RP w Wiedniu, prof. Bogusław Dybaś – Dyrektor Stacji Naukowej PAN, Dr. Haydar Sari - kierownik wydziału Kultury Miasta Wiednia MA-7, a także przedstawiciele mediów polonijnych w Wiedniu. 

Podziękowania należą się organizatorowi Fan Club I Love Polen, z szefową organizacji Renatą Olczykowski na czele, a także dyrektorowi zespołu Zbigniewowi Czerniakowi, za zgodną partnerską współpracę oraz obopólne zaangażowanie w promocję Obchodów 100-lecia Niepodległości Polski w Austrii. 

Wspaniały koncert polskiego Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im Stanisława Hadyny, zapisze się z pewnością w kalendarzu jako najpiękniejsze i najbardziej prestiżowe polonijne wydarzenie pierwszego półrocza 2017. Gratulacje! 

Przetłumaczone komentarze austriackiej publiczności nadesłane na adres redakcji:

„O koncercie dowiedziałem się w austriackim Falter. Coś mnie natchnęło aby kupić bilety. Dziękuję za te przeżycia”. 

 „ Gdyby ten koncert trwał do rana, oglądałabym oczarowana”. 

„Od dzisiaj  jestem fanem  polskiej kultury”. 

„Chociaż bywamy  na różnych koncertach, czegoś podobnego jeszcze nie wdzieliśmy i nie przeżyliśmy. ” 

„Bilety wygraliśmy w loterii w kalendarzu Kurier-Event. Poszliśmy bez żadnych oczekiwań. To co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy, przerosło wszelkie nasze oczekiwania. Dziękujemy!” 

„Przybyłam tu na zaproszenie mojej koleżanki, która ma polskich przyjaciół i od nich dowiedziała się o koncercie. Nie wiedziałam co mnie czeka. Jestem wdzięczna za to zaproszenie. Sama z pewnością nie zainteresowałabym się tym koncertem. A było to przepiękne widowisko, świetnie się bawiłam!” 

Komentarzy Polaków nie muszę cytować, żywa reakcja publiczności jest wystarczającym dowodem sukcesu.

MM. Sroda

Fot. Irek Dorozanski

Fot. G.F.

Fot. E. Orlowski