27 listopada 2016 w Instytucie Polskim w Wiedniu odbył się I Polonijny Konkurs Złotej Nutki – w temacie nawiązującym do przedświątecznego okresu - „Kolędy i pastorałki”.

Zaplanowany jest jeszcze Konkurs Recytatorski, „Liryka i epika, którą lubimy”, a w przyszłości dodatkowo konkurs taneczny. Kompleksowo imprezy noszą nazwę: Festiwal Dziecięcej Kultury Polonijnej.

Organizatorzy - Fan Clubu I LOVE POLEN dołożą starań aby integrujący społeczność polonijną, szczególnie młodych rodziców i nauralnie dzieci Festiwal Dziecięcej Kultury Polonijnej, odbywał się cyklicznie i na stałe wpisał się w kalendarz imprez polonijnych. Imprezy takie nie tylko promują polską muzykę i literaturę, czy też popularyzują polskich muzyków, kompozytorów, pisarzy lub poetów ale przede wszystkim bogacą język polski i upowszechniają kulturę polskiego słowa.

Jury Konkursu Złotej Nutki wyszło z propozycją aby zamienić nazewnictwo „Konkurs” na „Festiwal”, co też zostało przez wszystkich z radością przyjęte i pozytywnie zaakceptowane.

W pilotowym konkursie/festiwalu kolęd i pastorałek 27 listopada 2016 r., odważnych dzieci było niewiele:

Laura Bakowska, lat 7 -„Aniołek maleńki jak wróbelek” 

Julia Olivia Olszynka, lat 7 - „Świeć gwiazdeczko, świeć” 

Laura Maria Mleczko, lat 7 - „Zaśnij dziecino” 

Lena Prokop, lat 5 -„Dobrze żeś się Jezu pod Giewontem zrodził” 

Kazimierz Antoł, 5 lat

Jędrzej Antoł, 7 lat

Szymon Antoł, 9 lat 

Madlen Kunowski, lat 10 - „Pójdźmy wszyscy do stajenki”

Nikola TATAR, lat 13 - „Mario, czy już wiesz” (niestety rozchorowała się) 

Kornelia DOBOSZ, LAT 8 -„A tu już Święta”

Julia Zaleska, 9 lat

Natalie Zając, 9 lat 

W honorowym jury zasiedli Sabina Zapiór - sopran, Krzysztof Stępień - gitara, wokal oraz Krzysztof Ludwiński – aranżacje muzyczne, gitara. Jury oceniło wszystkich małych uczestników na równi i każdemu przyznało wyróżnienie „Ładnie śpiewam”. Oprócz tego uczestnicy dostali statuetki, dyplomy a także upominki. 

Przegląd kolęd w wykonaniu dzieci, wzbogacony przez kolędy w interpretacji profesjonalistów, Krzysztofa Stępień i Sabiny Zapiór, wprowadził wszystkich obecnych na sali w świąteczny nastrój. 

Podziękowania

Sponsorem imprezy był Wydział Kultury miasta Wiednia MA-7, za co serdecznie dziękujemy. Podziękowania składamy również Dyrekcji Instytutu Polskiego w Wiedniu, w szczególności dyrektorowi Rafałowi Sobczakowi, za udostępnienie pomieszczeń Instytutu i upominki dla dzieci.

Dziękujemy również właścicielce najstarszych sklepów polskich w Wiedniu – Wideopol i Miltipol – Pani Elwirze Dubas za ofiarowane zabawki, a Pani Jadwidze Hafner, red. naczelnej polonijnego pisma Jupiter, za ciekawe książki - te prezenty przeznaczone zostały na nagrody w Konkursie Recytatorskim.

Patrickowi Olczykowski dziękujemy za obsługę urządzeń nagłaśniających i audiowizualnych, natomiast Melanie Olczykowski za prezentację multimedialną PowerPoint

Dziękujemy członkom jury za poświęcony czas, wyrozumiałość, pedagogiczne podejście i przyjazną dzieciom ocenę. 

Gorąco dziękujemy Wicedyrektorowi Instytutu Polskiego w Wiedniu Panu dr Bogdanowi Wrzochalskiemu za przybycie i uświetnienie tej przesympatycznej imprezy swoją obecnością.

Pokazy uzdolnień poprzedzają długie godziny pracy młodych ludzi oraz ich nauczycieli, dlatego serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i ich nauczycielom

Rodzicom dziękujemy za wsparcie i wytrwałość w dążeniu do celu swoich pociech, przybycie i wspólnie spędzony czas. 

Największe podziękowania należą się oczywiście polskim dzieciom za wdzięczne występy.Wszystkim serdecznie gratulujemy wyróżnień. 

Osobiście pragnę podziękować członkiniom StowarzyszeniaI LOVE POLEN: Elżbiecie Maleszewskiej-Orlowski, Ewie Zemann, Ursuli Handl i Melanie Olczykowski za pomoc w zorganizowaniu niedzielnej imprezy, a przy okazji podziękować za całoroczną dobrą, opartą na dobrych relacjach współpracę.

Ponieważ festiwale i konkursy łączą ludzi, tak więc do zobaczenia w następnym roku.

Już dzisiaj zapraszamy! 

Renata Olczykowski 

JURY I Polonijnego Festiwalu Złotej Nutki „Kolędy i pastorałki” 

SabinA Zapiór

- absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie i Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu,

- występuje na różnych scenach Europy, a także poza nią

 - założycielka i szefowa stowarzyszenia Passion Artists, w ramach którego organizuje koncerty, młodych artystów, a także preferuje „Operę dla każdego”,

-inicjatorka Festiwalu Passion Opera

- Dyrektorka Szkoły śpiewu „Gwiazdy i Gwiazdeczki”.

Krzysztof Stępień

- absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Uniwersytetu Musik und Kunst w Wiedniu,

- laureat wielu międzynarodowych konkursów gitarowych,

- stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz dzieci, Fundacji Inicjatyw Kulturalnych, Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej.

- jak sam o sobie mówi: z zawodu i zamiłowania - gitarzysta, z pasji wokalista.

Krzysztof Ludwiński

- od najmłodszych lat gra na gitarze, komponuje muzykę i pisze piosenki.

-  mając w dorobku 44 utwory, założył na YouTube w roku 2013,kanał MUSIC COLLABORATION 44, na którym muzykuje, współpracując z muzykami z Polski, Austrii i Niemiec.

- redaktorem naczelnym witryny internetowej austriapol.com

- pracuje na uniwersytecie w St. Pölten, odpowiedzialny za funkcjonalność sprzętu nagraniowego w studio telewizyjnym oraz w trzech studiach dźwiękowych.

fot. E.Zemann