Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/.sites/23/site1463081/web/ilovepolen.com/ilovepolen.com/images/phocagallery/2015/MAJ/wam_na_przestroge
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/phocagallery/2015/MAJ/wam_na_przestroge
  • Folder doesn't exist or doesn't contain any images

W podwiedeńskiej miejscowości Wiener Neudorf odbyła się wzruszająca uroczystość złożenia wieńców pod pomnikiem Ofiar obozów koncentracyjnych w Wiener Neudorf i Guntramsdorf (patrz: "WAM NA PRZESTROGĘ... http://www.ilovepolen.com/index.php/home/392-wam-na-przestroge)
W tej podniosłej uroczystości - w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej - uczestniczyli Świadkowie wydarzeń - byli Więźniowie obozów koncentracyjnych, którzy przybyli z Polski. 

POKÓJ i WOLNOŚĆ - to najpiękniejsze słowa na świecie. Szczególnie w 70. rocznicę II wojny światowej - Europa wyciągnęła jednak niezwykle bolesne wnioski z okresu " przewartościowania wartości", z "czasów pogardy" - z "epoki pieców" i przez tak wiele lat udało się w Europie, która od zarania zapisywała się krwawą kartą w historii dziejów , utrzymać pokój - należy wciąż przypominać słowa wnuka komendanta obozu Auschwitz - Birkenau Rainera Hössa:
"... nie wolno nam zapomnieć o przeszłości bez względu na to, jak bardzo boli jej rozpamiętywanie. Kiedy zapomnimy, historia się powtórzy". /Rainer Höss, wnuk komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau/. 

Miałam zaszczyt recytacji - głosem, który łamał się ze wzruszenia, gdy patrzyłam na byłych Więźniów obozów koncentracyjnych ubranych w autentyczne PASIAKI - wiersza pt. "Motyle oświęcimskie":


Motyle oświęcimskie
motyle
oświęcimskie
do dziś
na swoich skrzydłach
noszą pył
krematoriów
 
roznoszą go
po całym świecie,
by nigdy
nigdy
nie przyszło zapomnienie

Dzięki TV Wiener Neudorf powstał piękny dokument wydarzeń, które miały przebieg w dniu 12. maja 2015 roku.
Trudno te przeżycia wyrazić słowami i - chwile głębokich wzruszeń. 

Zapraszam więc na relację filmową: Polnischer Besuch des KZ Mahnmals mit Kranzniederlegung

Marzanna Danek

https://www.youtube.com/watch?v=XmkYdrgFIMs
Kamera: Karl Kovalcik, Ing. Josef Binder

/zdjecia "wyjal" Ing. Andrzej Szpetkowski/.

{gallery}2015/MAJ/wam_na_przestroge{/gallery}