Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/.sites/23/site1463081/web/ilovepolen.com/ilovepolen.com/images/phocagallery/2014/GRUDZIEN/amadeus
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/phocagallery/2014/GRUDZIEN/amadeus
  • Folder doesn't exist or doesn't contain any images

Występy Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus 6. grudnia 2014r. w wiedeńskim Konzerthaus okazały się wielkim sukcesem.

Kilka słów o orkiestrze.

Historia zespołu sięga 1968 roku. Grupa początkowo działała jako młoda orkiestra pod patronatem "Jeunesses Musicales", a później Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Przełomowym wydarzeniem w historii zespołu było zdobycie Srebrnego Medalu Herberta von Karajan w 1976 roku, co zaowocowało przekształceniem w 1977r. w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus.

Dziś orkiestra odpowiada najwyższym światowym standardom artystycznym, dlatego ma zaszczyt zaliczać się do najlepszych światowych orkiestr kameralnych. Ciałem orkiestry jest grupa dwudziestu wspaniałych muzyków grających na instrumentach smyczkowych, a duszą od 2008 roku, niezrównana dyrygentka i szefowa Agnieszka DUCZMAL. Zespół muzyczny cechuje perfekcyjność, szalona dyscyplina, doskonała organizacja pracy i przede wszystkim, profesjonalizm. Repertuar orkiestry sięga od baroku do współczesności.

W Wiedniu, pod prestiżowym adresem Wienerkonzerthaus (Mozart Saal) orkiestra Amadeus dała tak wyśmienity popis swoich umiejętności, że publiczność nie chciała opuścić sali. W programie koncertu znalazły się utwory W.A. Mozarta, H.M.  Góreckiego, L. Knippera, pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. 

Po przerwie batutę przejęła jej córka Anna Duczmal-Mróz. Muzycy zagrali najpopularniejszy utwór Modesta Musorgskiego "Obrazki z wystawy", zadedykowany dla przyjaciela, kompozytora, architekta i malarza – Wiktora Hartmanna. Zainspirowany jego obrazami i wystawą Musorgski, napisał cykl składający się z 10 miniatur fortepianowych. Genialnej aranżacji orkiestrowej, właśnie tej, którą dziś wszyscy się zachwycają, dokonał Maurycy Ravel, z kolei aranżację na orkiestrę kameralną, Agnieszka Duczmal. Na bis obie dyrygentki przygotowały niebywałą niespodziankę: uwerturę do opery "Wilhelm Tell" Gioachino Rossiniego, a także walca z filmu „Trędowata”. Prosimy posłuchać: https://www.youtube.com/watch?v=cxuLocB4NF4

Publiczność oczarowały muzyczne, technicznie biegłe, dialogi skarżących się skrzypiec, z wtórującym im wiolonczelami i kontrabasami. Również altówki miały okazję się popisać i „wtrącały swoje trzy grosze”, lecz gdy wymagała tego aranżacja, wszystkie instrumenty „wyżalały się jednym głosem”, tak że słuchacz miał wrażenie, że słyszy tylko jeden instrument. Wszystkie utwory wykonane zostały precyzyjnie, miały emocjonalny przebieg oraz pozostawiły blask i co najważniejsze, uczucie pewnego niedosytu - absolutna oznaka, że było wspaniale. Była to prawdziwa przedświąteczna uczta duchowa i wspaniała wizytówka polskich artystów.

Na koncercie obecny był dyrektor Instytutu Polskiego Wojciech Więckowski wraz z małżonką. Sobotni adwentowy występ zorganizował Fan Club I LOVE POLEN wspólnie z agenturą artystyczną BRENNECKE ART, przy współpracy Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia z Poznania „Amadeus”. 

RO.

Galeria zdjęć niebawem

 

{gallery}2014/GRUDZIEN/amadeus{/gallery}