Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/.sites/23/site1463081/web/ilovepolen.com/ilovepolen.com/images/phocagallery/2014/PAZDZIERNIK/wyklad_miazek
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/phocagallery/2014/PAZDZIERNIK/wyklad_miazek
  • Folder doesn't exist or doesn't contain any images

Prelekcja profesora Bonifacego Miązka 4. października 2014r. przerosła wszelkie oczekiwania organizatorów. Okazało się, że pomimo ośmiu (!) imprez szpikujących tego dnia indeks Dni Polskich, zainteresowani materią wypełnili salę w Centrum Pastoralnym „Emaus” po brzegi.

W imieniu nieobecnego rektora Polskiej Misji Katolickiej w Wiedniu, ks. Kszysztofa Kacperka, rolę gospodarza przejął ks. Maciej Gawlik, który powitał publiczność, a wśród niej gości honorowych m.in. ks. Tadeusza Cieżniaka,  ks. Edwarda Daniela, ks. Sczepana Matułę, sekretarza Kurii Wiedeńskiej Josefa Graisy oraz dyrektora Instytutu Polskiego Wojciecha Więckowskiego. Bardzo ciepło przywitani zostali również przedstawiciele mediów polonijnych w Wiedniu, Jadwiga Hafner - Jupiter i Renata Olczykowski - I Love Polen (wcześniej znane pod nazwą Żongler), a także obecna na sali Mołgorzata Huber, która ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Slawistyki pod kierunkiem prof. Miązka.

Prowadząca wieczór Teresa Rak przybliżyła na wstępie postać dostojnego i szanowanego prelegenta - księdza infułata profesora doktora habilitowanego Bonifacego Miązka - historyka literatury polskiej, krytyka literackiego, poetę i językoznawcę, byłego wykładowcę Uniwersytetu Wiedeńskiego.

„Wkład kościoła w walkę o odzyskanie suwerenności Polski w latach 1945-1989” to temat rzeka, który nie sposób podczas jednego wieczoru omówić, a nawet przybliżyć. Profesor Miązek odbiegł nieco od tematu i referował raczej o ciężkich dla kościoła i katolików czasach PRL-u, o walce ówczesnego komunistycznego rządu z kościołem i duchowieństwem, represjach oraz próbach stłamszenia wiary wśród narodu polskiego. Trudne i ryzykowne w skutkach było wówczas wypełnianie misji posłannictwa kapłańskiego, a sankcje niejednokrotnie okrutne: kary więzienne, zsyłanie lub deportowanie księży, zamykanie i niszczenie kościołów, seminariów duchownych, a także szkół katolickich. Wielu duchownych zostało zamordowanych lub zaginęło. Prelegent przypomniał zebranym o niezwykle ważnej roli dla kościoła i kraju, prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego, internowanego i kilka lat przetrzymywanego w odosobnieniu przez zależne od Związku Radzieckiego władze. Tematykę misji papieża Jana Pawła II prof. Miązek musiał uszczuplić, po prostu brakło czasu. Fakty oraz statystyki oparte były na źródłach książkowych Jana Żaryna „Kościół w PRL” oraz ks. Zygmunta Zielińskiego „Kościół w Polsce 1944-2002” ale też, na podstawie własnych przeżyć. Była to pewnego rodzaju lekcja historii poprowadzona przez naukowca, a zarazem księdza, świadka czasu.

Chociaż impreza figurowała jako jeden z punktów Dni Polskich firmowanych przez Forum Polonii, wyjaśnić należy, że pomysłodawcą projektu i inicjatorem wieczoru była pani Stella Styczeń, która już po raz kolejny udowodniła swój talent organizacyjny. Wieczór był ładnie przygotowany i miał płynny przebieg. O oprawę muzyczną zadbała Kasia Poręba ze Wspólnoty Oazowej Ruch – światło – życie, w duecie skrzypcowym z Marianem Czaplą, grającym w regionalnym rzeszowskim stroju ludowym. Panie z Koła żywego Różańca wyszykowały wystawny bufet dbając, aż w nadmiarze, o apetyczne kanapki i napoje. Uzupełnieniem wieczoru była mała wystawa grafik prof. Tadeusza Kurka „Architektura kościołów polskich” przygotowana przez Krystynę Medunę. Wątpliwym jest zatem udział Forum Polonii, kiedy na wieczorze zabrakło plakatów nawiązujących do Dni Polskich, jak również nie pojawił się ani jeden przedstawiciel tej organizacji. Czy taktyką Forum Polonii jest wpisywanie w program jak najwięcej imprez i z tym związane większe dofinansowanie? 

Redakcja

{gallery}2014/PAZDZIERNIK/wyklad_miazek{/gallery}