Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/.sites/23/site1463081/web/ilovepolen.com/ilovepolen.com/images/phocagallery/2014/wrzesien/dozynki_w_khalenbergu
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/phocagallery/2014/wrzesien/dozynki_w_khalenbergu
  • Folder doesn't exist or doesn't contain any images

Tradycyjnie, jak co roku z początkiem września, w szczególnym miejscu dla Polaków, na wzgórzu Kahlenberg pod Wiedniem, odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Od roku 1983 Polacy dodatkowo obchoczą rocznicę przywołującą pamięć wizyty polskiego papieża w kościele św. Józefa, w którym przed bitwą modlił się Jan III Sobieski.

W tym roku była to 331 rocznica Odsieczy Wiedeńskiej i 31 rocznica obecności Ojca św. Jana Pawła II w kościele na Kahlenbergu. Dodatkową znamienną okolicznością podczas mszy świętej pontyfikalnej celebrowanej przez ks. rektora Romana Krekorę, było uroczyste przekazanie relikwii błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki przez kustosza Jego Sanktuarium księdza dr Marcina Brzezińskiego z Warszawy. Oprawę muzyczną podczas mszy zapewnił Chór Archikatedry Katowickiej pod dyrekcją Krzysztofa Kagańca.

Po mszy, przed kościołem, rozpoczęły się uroczystości dożynkowe, które ubarwnił występ Zespołu Góralskiego „Podhalanie” z Wiednia, w tradycyjnych strojach góralskich. Jak dożynkowa tradycja nakazuje, dzielono się polskim chlebem z tegorocznej mąki. Od lat organizatorami imprezy są: stowarzyszenie Wiener-Krakauer Kultur-Gesellschaft, założone przez prezes Zofię Beklen oraz księża zmartwychwstańcy z kościoła św. Józefa.

Dodatkowymi atrakcjami podkreślającymi tę rocznicę wiedeńskiej wiktorii był IV Bieg o Puchar Króla Jana III Sobieskiego, zorganizowany przez pismo „Polonika”, a także finał biegu upamiętniającego przemarsz wojsk polskich pod Wiedeń. Ten drugi bieg współorganizowany m.in. przez organizację "Światowe Igrzyska Polonijne – Polonia Austria” wziął swój początek dwa dni wcześniej w Będzinie i zakończył się na Kahlenbergu. Uroczystości na placu przed kościołem prowadziła dr Liliana NiesielskaKonsul Andrzej Kaczorowski wspólnie z redaktorem naczelnym pisma „Polonika”, Sławomirem Iwanowskim, wręczali medale i puchary uczestnikom i zwycięzcom biegu.

Pogoda jak co roku dopisała. Uroczystości zaszczyciło liczne grono polonijne, jak również turyści z Polski, nie pomijając przypadkowych i niedzielnych wycieczkowiczów. Można śmiało powiedzieć, że około 2 tys. ludzi było świadkami tego wydarzenia. Brak sceny jest od lat dużym minusem uroczystości. Wyeksponowanie polskiego zespołu ludowego na podwyższeniu, dałoby możliwość zwrócenia uwagi na polski folklor. A tak, wielu turystów było zainteresowanych co dzieje się w środku koła otaczającego artystów, ale nie mogło przepchać się przez tłum.

W czasie polonijnych dożynek redakcja I LOVE POLEN podchwyciła szeroką akcję „Jedz Polskie Jabłka”. Redaktorki Elżbieta Orlowski, Renata i Melanie Olczykowski pod hasłem „NIE - ruskie pierogi, PIEROGI Z JABŁKAMI!” obdarowały uczestników jabłuszkami polskich sadowników, opatrzonymi nalepkami „I Love Polen”. Akcja spodobała się Konsulowi Generalnemu Panu Andrzejowi Kczorowskiemu, który sam żwawo „porwał” koszyczek z jabłkami. Chętnych na ten polski owoc było wielu, jednak nie sposób było wszystkich sfotografować, a już w ogóle obdarować. Akcję prywatnie finansowała red. naczelna witryny internetowej www.ilovepolen.com, a wsparła ją dodatkowyymi skrzynkami jabłek redakcja pisma „Polonika” - za co bardzo gorąco Halinie i Sławkowi Iwanowskim dziękujemy.

Na marginesie pragniemy zauważyć, że p. Teresa Kopeć, „jedyny”, aczkolwiek bardzo wątpliwy przedstawiciel Polonii w Austrii, zbojkotowała uroczystości o tak dużym znaczeniu historycznym i złośliwie wykluczyła imprezę na Kahlenbergu z programu Dni Kultury Polskiej. Pomimo tego, nie omieszkała skorzystać z zaproszenia ks. rektora na uroczysty obiad. Dopiero po naciskach ze strony ambasady p. Kopeć umieściła dożynkowe uroczystości w programie, ale szyderczo zaznaczyła (w programie oraz na plakacie), że Dni Polskie rozpoczynają się 13. września 2014r., czyli tydzień po jednej z najważniejszych uroczystości polonijnych, z której każdy Polak powinien być dumny. Miał to być akt zemsty za wystąpienie w trybie natychmiastowym, organizacji Wiener-Krakauer Kultur-Gesellschaft z szeregów Forum Polonii. W taki sposób w 2014 roku, dożynki na Kahlenbergu po raz pierwszy nie były elementem Dni Polskich - imprezy od lat tworzonej, nie przez Forum Polonii ale, przez środowiska polonijne działające na terenie Austrii.

RO.

Fot. Elżbieta Orlowski, Mel, J. Osses-Frei, poloniasport.com

{gallery}2014/wrzesien/dozynki_w_khalenbergu{/gallery}