Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/.sites/23/site1463081/web/ilovepolen.com/ilovepolen.com/images/phocagallery/2014/MAJ/rzym_w_okresie_kanonizacji_jp2
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/phocagallery/2014/MAJ/rzym_w_okresie_kanonizacji_jp2
  • Folder doesn't exist or doesn't contain any images

Wieczne misato Rzym – miasto w którym żyje 2 i pół miliona obywateli.

Na uroczystości kanonizacjyne papieży Jana Pawła II i Jana XXIII zjechało do Rzymu ponad milion pielgrzymów, toteż miasto dosłownie pękało w szwach.

I chociaż wszystkie rzymskie atrakcje oblegane były przez masy, to jednak miasto wyśmienicie było przygotowane na potop turystów. 

Na ulicach rozdawana była za darmo woda mineralna, na każdym rogu czuwali carbinieri i karetki medyczne, wzmożono ruch i skrócono interwały publicznych środków lokomocji.

To prawda, cieżko było dopchać się aby zrobić zdjęcie na tle barokowej, słynnej z filmu Felliniego, Fontanny di Trevi albo znaleść miejsce na Schodach Hiszpańskich.

Bardziej komfortowe warunki były w rzymskim Koloseum (w roku 2007 zaliczonym do jednego z siedmiu nowych cudów świata), a to dlatego, że amfiteatr przystowsowany był już w I wieku n.e., by pomieścić 45 do 50 tys. wiedzów.

Ale nawet tłumy pielgrzymów nie ujęły uroku metropolii. Oprócz wyjątkowej atmosfery w czysie kanonizacji papieży, wspaniałych zabytków architektury i sztuki, miasto oferowało dodatkowe wyjątkowe atrakcje: najlepsze lody na świecie, bary ze smaczną pasta i włoskimi potrawami oraz kafejki z aromatyczną pyszną, nie do podrobienia kawą.

W poniedziałek 28.04.br w bazylice Santa Maria Maggiore (jeden z czterech papieskich kościołów) odbył się koncert dziennkczynny za kanonizację Jana Pawła II. Grała orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” i śpiewały połączone chóry obu zespołów „Śląska” oraz „Mazowsza”. Przepiękna świątynia wypełniona była po brzegi - podnad tysiąc osób uczestniczyło w koncercie. Wśród wykonawców koncertu był także zespół DesOrient grający muzykę etniczną i filmową, pianiści: Marianna Humetska ze Lwowa i Janusz Olejniczak, solistka Marta Wyłomańska i pochodzący z Kamerunu pieśniarz Emile Leinyuy Tar.

Pomimo tłoku, szturchaniny, omdlewających lub kłócących się o lepsze miejsce pielgrzymów, Rzym 2014 pozostawił wspomnienia na całe życie. Było warto!

MEL

{gallery}2014/MAJ/rzym_w_okresie_kanonizacji_jp2{/gallery}