Uwaga
  • Folder doesn't exist or doesn't contain any images

Austriackie szkoły oferują bezpłatne nauczanie języka polskiego finansowane przez austriackie ministerstwo nauki. W szkołach podstawowych (Volksschule) dzieci otrzymają wpis na świadectwach, natomiast w szkołach średnich (AHS) ocenę z j. polskiego. Powróci również maturalny egzamin z języka polskiego. 

Redakcja I Love Polen życzy uczniom, nauczycielom oraz rodzicom wiele radości, cierpliwości i konsekwencji oraz wzajemnego zaufania i satysfakcji, a także przyjaznej i ciepłej atmosfery w szkołach. 

Informacja Ambasady RP w Wiedniu odnośnie możliwości nauki j. polskiego na terenie Austrii: 

http://www.wieden.msz.gov.pl/pl/wspolpraca_dwustronna/nauka_jezyka_polskiego/ojczysty/jezyk_polski_jako_jezyk_ojczysty

Język polski jako język ojczysty
 
 
 

Nauka języka polskiego w szkołach austriackich

Ratusz Miasta Wiednia informuje, że w szkołach państwowych na terenie Wiednia istnieje możliwość bezpłatnej nauki języka polskiego jako ojczystego. Szczegóły organizacyjne zostały określone w niniejszym dokumencie.

Ważne:

 1. Warunkiem uczęszczania na lekcje języka polskiego w  roku szkolnym 2016/2017 jest zgłoszenie do końca poprzedniego roku szkolnego chęci nauki. Zgłoszenie następuje przez złożenie w szkole, do której uczeń uczęszcza,formularza zgłoszeniowego. Po rozpoczęciu roku szkolnego o ew. wolne miejsca w utworzonych grupach można dowiadywać się bezpośrednio u prowadzących zajęcia.

 2. Istnieje możliwość tworzenia nowych grup nauczania języka polskiego, również w szkołach, w których zajęcia z języka polskiego jako ojczystego w obecnym roku szkolnym nie były oferowane. Warunkiem jest zebranie odpowiedniej liczby osób chętnych. W roku szkolnym 2015/2016 zajęcia z języka polskiego jako ojczystego były prowadzone w Wiedniu:

   - w 17 szkołach podstawowych,

   - w 6 szkołach ponadpodstawowych.

 3. Nauka odbywa się na zasadzie dobrowolności i jest bezpłatna. Zakup podręczników finansowany jest przez austriackie ministerstwo edukacji. Wymiar zajęć nauki języka ojczystego wynosi do 3 godzin tygodniowo, najczęściej w formie dodatkowych godzin nauki po południu.

Więcej informacji nt. nauczania języków ojczystych w Wiedniu: http://www.sfz-wien.at/index.php/downloads/muttersprachen

Więcej informacji nt. nauczania języków ojczystych w Austrii: http://www.schule-mehrsprachig.at/index.php?id=47

 

Nauka języka polskiego w Austrii

Dzieci przebywające w Austrii, niezależnie od realizowania obowiązku szkolnego w ramach austriackiego systemu nauczania, mają możliwość uczęszczania na dodatkowe zajęcia z języka polskiego. Możliwości takie oferowane są przez:

 1. Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu,

 2. Pierwszą Społeczną Szkołę Polską w Austrii,

 3. szkółki sobotnio-niedzielne w Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i w Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..