Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/.sites/23/site1463081/web/ilovepolen.com/ilovepolen.com/images/phocagallery/2016/KWIECIEN/pory_roku
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/phocagallery/2016/KWIECIEN/pory_roku
  • Folder doesn't exist or doesn't contain any images

 

Wykonali oni brawurowo utwory Jana Sebastiana Bacha, mało popularnego w zachodniej Europie Juliusza Zarębskiego, wszak polski akcent zawsze winien byc, Ludwika van Beethovena oraz – po przerwie - Mauricego Ravela.

Jako - wcześniej zapowiadana „niespodzianka” – wystąpił Marcin Konieczkowicz w repertuarze jazzowym porywająco grający na saksofonie, wraz z odziałem czelisty. Wysłuchaliśmy „My one and only love” Guy Wood.

            Młodzi muzycy, pełni temperamentu i werwy, wypełnili muzyką cały ratusz wychodząc nią daleko jeszcze poza jego mury. Piękna zabytkowa sala z 16 wieku, z freskiem starego motywu okolicy Wiener Neudorf, ze wspaniałymi żyrandolami, malowniczą sceną i wiosennym pejzażem za oknem ...     Wszyscy razem, wszystko razem tworzyło niezwykłą atmosferę, było ucztą dla duszy i ciała. Całość dopełniały cztery obrazy współautorstwa Barbary Vecer z Valerią K., które zostały poddane licytacji, a dochód ze sprzedaży został przekazany na honoraria młodych artystów. Szczęśliwym posiadaczem jednego z obrazów został prezes VPI Józef Buczak, trzy pozostałe zakupiła gmina Wiener Neudorf.

            Barbara Vecer pełni rolę mecenasa, trzeba dodać, że do tego konieczna jest odwaga, rolę tak ważną już od starożytności, a coraz rzadziej pełnioną. Promując młodych nieznanych artystów, którym występ w Austrii może otworzyć drogę do międzynarodowej kariery, jak to miało miejsce choćby w przypadku Chopina. Jak łatwo wszak zapraszać osoby o znanych nazwiskach, które przyciągną łatwo publiczność. Mierni reżyserzy, jeśli chcą zaistnieć, a są wystarczająco inteligentni szukają bogatych producentów, by zaprzęgnąć do roli znanych aktorów. Wszak to sukces murowany! Tzw. temat samograj. Aby ryzykować trzeba mieć odwagę, ale też poczucie wartości zarówno własnej jak i tych, których wybiera się na koncert. Jeśli Billy Wilder nie byłby tak wspaniałym reżyserem to i tak przeszedłby do historii kina jako „odkrywca” – niemalże na miarę Kolumba - boskiej Marylin Monroe, Andrzej Wajda Krystyny Jandy etc.

            Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał burmistrz Wiener Neudorf Herbert Janschka, następnie – wraz z Barbara Vecer – wieczór prowadził radca gminy do spraw kultury Nicolaus Patoschka. Publiczność nagrodziła zarówno artystów jak i organizatorów gromkimi brawami. Barbara Vecer za wspaniałą imprezę otrzymała z rąk radcy gminy Nicolausa Patoschki piękny bukiet kwiatów oraz od zespołu muzycznego wspaniały bukiet tulipanów przewiezionych z Polski. Podkreślić należy obecność mediów austriackich – TV Wiener Neudorf oraz NÖN.

Na zakończenie urocza, pełna energii i twórczego wigoru organizatorka, zaprosiła wszystkich do bufetu. Przy „winie i chlebie” bogaty wrażeniami wieczór przedłużył się o rozmowy nocne Polaków i Austriaków, a także studenckiej pary Cezar i Naomi z Meksyku, fanów muzycznych z Wiednia. Członkowie Clubu, licznie reprezentowani, pozostali też aż do zamknięcia Ratusza.

Marzanna Danek

 

{gallery}2016/KWIECIEN/pory_roku{/gallery}