Uwaga
  • Folder doesn't exist or doesn't contain any images

Kto może brać udział w konkursie?

Uczestnictwo jest otwarte dla wszystkich krajów Europejskiej Unii Nadawców /Eurowizji/, skrót od European Broadcasting Union - EBU, do której oprócz krajów europejskich należą także kraje pozaeuropejskie basenu Morza Śródziemnego, takie jak Izrael i niektóre kraje Afryki Północnej.

Co w konkursie szuka Australijczyk?

Nie ma obawy, nikt nie pomylił Austrii z "Australią. Australijczycy należą do wielkich fanów Konkursu Piosenki Eurowizji (ESC jest tam transmitowane od 1974 roku). Z tego powodu w tym roku EBU jednorazowo zaprosiła Australię do konkursu. Australia ma pełne prawo głosu i obok "Big 5", czyli największych sponsorów i Austrii jako gospodarza, może przystąpić do finału bez wstępnych eliminacji. Dlatego Australijczyk Guy Sebastian przyjechał do Wiednia z Down Under i jeśli jego piosenka "Tonight Again" /Dziś w nocy ponownie/ wygra, Australia może znówuczestniczyć w Konkursie Piosenki Eurowizji /ESC/ w 2016 roku, chociaż finał w dalszym ciągu odbywać się będzie w Europie.

Kto grymasi?

17 państw reprezentujących EBU nie ma obecnie żadnego interesu aby organizować Konkurs Piosenki Eurowizji /ESC/. Dla Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Bułgarii i Słowacji uczestnictwo w konkursie jest po prostu zbyt drogie. Kraje arabskie bojkotują EBZ w związku z udziałem Izraela, jedynie Marokko w 1980 roku jedyny raz wzięło w nim udział. Monaco i Turcja są niezadowolone z systemu klasyfikacji i oceny jury, a Turcji dodatkowo przeszkadzają skąpo ubrani i homoseksualni artyści. Niemniej jednak Turcja planuje w roku 2016 powrót do ESC. Jedynym krajem europejskim, który wcześniej nie wykazywał interesów w konkursie ESC -  jest Watykan.

Czy istnieją zasady wyboru wykonawcy?

Istnieje kilka zasad Konkursu Piosenki Eurowizji, między innymi, wykonawcy muszą mieć minimum 16 lat, na scenie może stać najwyżej sześć osób, a piosenka musi być śpiewana na żywo. Kraje mogą wybrać swoich kandydatów wedle własnej metody. Niektóre, jak Niemcy, przeprowadzają eliminacje krajowe, w innych stacje nadawcze ustalają reprezentanta miedzy sobą - jak to miało na przykład miejsce z zeszłorocznym zwycięzcą, Conchita Wurst.

Od kiedy publiczność może decydować?

Do roku 1997 punkty przyznawało wyłącznie jury. W 1997 roku Niemcy, Szwecja, Austria, Szwajcaria i Wielka Brytania po raz pierwszy testowały Televoting, który z biegiem lat przejęło większości krajów, eliminując w ten sposób sędziów. Od 2009 roku, punkty przyznawane są w 50 procentach w głosowaniu telefonicznym, a drugie 50 procent ustala jury.

Kto właściwie dostaje nagrodę?

Wygraną statuetkę artyści zwyklemuszą oddać - chyba, że sami skomponowali piosenkę, która wygrała. ESC to przede wszystkim konkursu piosenki, czyli konkurencja kompozytorów. Interpreci, którzy pojawiają się na scenie, schodzą z niej właściwie z pustymi rękoma – pomijając oczywiście olbrzymi efekt reklamowy tego kultowego wydarzenia.

Który kraj najczęściej wygrał konkurs?

Niewątpliwym, gdyż aż siedmiokrotnym, zwycięzcą jest Irlandia. Trzy wygrane trafiły na konto Johnny Logana ("Co kolejny Roku"), dwukrotnie jako piosenkarza i raz kompozytora. W latach 1992-1994 Irlandczyk wygrał nawet trzy razy z rzędu. Jednak, od ostatniego tryumfu zielonej wyspy w 1996 roku minęło sporo czasu, kiedy w Oslo nagrodę zgarnęła wokalista Eimear Quinn z piosenką "The Voice". 

Gdzie najczęściej odbywał się Konkurs Piosenki Eurowizji?

Kto pomyśli, że w Irlandii, jest błędzie. Wielka Brytania wygrała wprawdzie „tylko” pięć razy ESC ale impreza odbyła się w tym kraju aż osiem razy. Powód? Cztery razy Zjednoczone Królestwo przejęło organizację imprezy od krajów, które wprawdzie wygrały, to jednak nie były w stanie unieść ciężaru organizacji konkursu. Kto dobrze przeliczył, zapyta dlaczego Brytyjczycy w takim razie nie zorganizowali ESC dziewięć razy! W związku z wcześniejszym systemem punktowym w 1969, brytyjski kandydat Lulu The "Answer is Love" został jednym z czterech zwycięzców, po czym ESC w roku 1970 odbyło się w Amsterdamie.

Kto wystąpił na scenie najczęściej?

Najczęściej na scenie pojawiła się Norweżka Elisabeth Andreassen, szwajcarskie trio "Peter, Sue & Marc" i Belg Fud Leclerc - każdy z tych wykonawców zaliczył po cztery występy. Ale to nic w porównaniu z długą karierą Ralph Siegel. "Mister Grand Prix" uczestniczył jako  kompozytor w 24 konkursach. Swojego największego sukcesu, „Ein bisschen Frieden” /Trochę pokoju/, utworu wykonanego przez Nicole w 1982 roku, nie udało mu się już powtórzyć. Od dziesięciu lat nie reprezentuje więcej Niemiec lecz takie kraje jak Malta, Szwajcaria, San Marino, a jego osiągnięcia są raczej słabe. W 2015 roku utwór "Chain Of Lights" skomponowany przez niego dla dla Michele Perniola i Anita Simoncini, odpadł już w półfinale.

Dla którego z artystów Konkurs Piosenki Eurowizji był zalążkiem światowej kariery?

Prosta odpowiedź: nikt z biorących udział w Konkursie Piosenki Eurowizji nie zrobił takiej kariery jak szwedzki kultowy kwartet ABBA ("The Winner Takes It All") /Zwycięzca bierze wszystko/. Dla Agnethy, Fridy, Benny i Björna zwycięstwo było podwaliną do międzynarodowej kariery. Ich zwycięską piosenkę "Waterloo" słuchano w 54 krajach, plasując się w wielu z nich na szczcie listy top 10. Wedle szacunków przemysłu muzycznego, ABBA pomimo rozwiązania zespołu w roku 1982, sprzedała do dziś aż 400 milionów płyt.

Andreas Putting

Tłumaczenie: RO