Uwaga
  • Folder doesn't exist or doesn't contain any images

W bieżącym roku specjalnymi gośćmi targów będą projektanci z Polski, którzy zostali poproszeni o uchylenie rąbka tajemnicy innowacyjnego świata polskich designerów. Awangardowe i kobiece, konserwatywne a zarazem nowoczesne. Kreacje i dodatki autorstwa Nowińskiej, Bajaga Studio, Basic Station, IN.NA oraz Studio B3 prezentują różnorodność stylu, wysoką jakość i kreatywność polskiej sceny mody.

W sali poświęconej Polsce i polskiej modzie można ponadto obejrzeć ilustracje modowe renomowanej polskiej artystki Anny Halarewicz. Prace urodzonej w 1983 roku absolwentki Katedry Rysunku Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu były przedstawiane na wielu wystawach indywidualnych, jak również publikowane na łamach polskich i zagranicznych czasopism modowych, takich jak Twój Styl, Exclusive, Newsweek, Viva!Moda, Elle czy Glamour.

W ramach krótkiego odpoczynku zapraszamy także do obejrzenia filmu „Political dress”,którego scenarzystką i reżyserem jest Jydyta Fibiger a producentem Instytut Adama Mickiewicza. Myślą przewodnią filmu jest pytanie czy wygląd zewnętrzny może stać się manifestacją wolności. Film przedstawia rewolucję modową w Polsce rozpoczynając swój pokaz ukazaniem sytuacji w Polsce podczas reżimu stalinowskiego, poprzez fascynację modą paryską w latach 60tych oraz modą „dzieci kwiatów” okresu wojennego, aż do lat 80tych i kultury punk-rokowej. „Political dress” ukazuje, że kolorowe ubrania mogą stać się formą walki z represyjnym reżimem. Film przedstawia również jak kobiety osiagały wysoki styl elegancji mając do dyspozycji bardzo ograniczone zasoby i środki finansowe. Ponadto film ukazuje znakomite osobistości środowiska modowego tamtych czasów jak i czasów współczesnych, takie jak Barbara Hoff, Wojciech Plewiński, Tadeusz Rolke, Barbara Hulanicki czy Anna Kuczyńska.

Godziny otwarcia:
piątek, 8.5., godz. 14-22
sobota, 9.5., godz. 11-20
niedziela, 10.5., godz. 10-18

Adres: Künstlerhaus Wien, Karlsplatz 5, 1010 Wiedeń
Wstęp/bilety: www.modepalast.com
Linki: Anna Halarewicz
Nowińska
Bajaga Studio
Basic Station
IN.NA
Messo
Rozwadowska Bags
Joanna Janachowicz
Studio B3

źródło: Instytut Polski w Wiedniu