Uwaga
  • Folder doesn't exist or doesn't contain any images

Inicjatorką imprezy była DI Barbara Vecer  – absolwentka wydziału geologii AGH w Krakowie, wybitna działaczka polonijna, animatorka kultury oraz – malarka. O życiu i działalności Barbary Vecer i artystów referował na wstępie burmistrz Marktgemeinde Wr. Neudorf, p. Herbert Janschka.  Przed licznie zebraną publicznością – Dr. Liliana Niesielska, „Polka urodzona na Węgrzech”, jak sama się przedstawia, tłumaczka, aktorka, moderatorka i także działaczka polonijna dokonala dalszych uzupełnień biograficznych. 

Imprezę prowadziły, na przemian, organizatorka Barabara Vecer oraz Liliana Niesielska. W bogatym programie muzycznym wystąpił Rafał Mokrzycki – fortepian oraz Anna Emanuela Politalska – sopran. Ta para artystów jest jeszcze bardzo młoda, ale już na swoim koncie ma wielki dorobek artystyczny, koncerty w wielu krajach świata, liczne nagrody, wyróżnienia i odznaczenia.

W repertuarze artystów były utwory Ludwika van Beethovena, Johanna Brahmsa, Francesco Cilea, Roberta Schumanna, Georga Bizeta, Fryderyka Chopina, Franciszka Lista, Belliniego, Verdiego ...

Może w przyszłości artyści przygotują także utwory Stanisława Moniuszki, które są tak przecież piękne, tak przecież polskie, a poza granicami Polski mało znane. Zawsze stanowią jednak niezapomniany akcent podczas koncertu. 

W czasie przerwy odbyła się licytacja obrazu Barbary Vecer, na którym widnieje tajemnicza młoda dama w niezwykłej pełnej wiosennego słońca sukni. Obraz bardzo się podobał, a szczęśliwym nabywcą został burmistrz Wiener Neudorf – Herbert Janschka.

W bufecie odbywała się degustacja win oraz poczęstunek. Licznie przybyła na koncert Polonia miała możliwość spotkania i rozmowy z mieszkańcami gminy Wiener Neudorf, podwiedeńskiej miejscowości, w której organizuje się wiele imprez, w tym także integracyjnych, jak choćby tzw. „Festyn otwartych garnków”. W tym festynie czynnie od lat uczestniczy Polonia, a funkcje koordynatora pełni niezastąpiona Barbara Vecer.

Piękna gotycka sala Starego Ratusza z zabytkowym freskiem  ukazującym historię gminy i olbrzymim kryształowym żyrandolem dopełniała wspaniale całość imprezy. Młodzi artyści nagrodzeni zostali gromkimi brawami, wystąpili także „na bis”.

Brawami nagrodzony został także burmistrz gminy Herbert Janschka, który objął imprezę patronatem honorowy oraz inicjatorka Barbara Vecer, która osobom szczególnie pomocnym i aktywnym  w organizacji koncertu przyznała symboliczne podziękowania  w postaci dyplomów uznania, bukietów kwiatów czy  wybornego  wina z gminy Wiener Neudorf. 

Po koncercie goście, którzy pozostali dlużej, a była ich zdecydowana większość, dzielili się jeszcze swoimi wrażeniami przy lampce wina. Organizatorzy wzruszeni pięknym występem artystów oraz spontaniczną owacją publiczności obiecali, że za rok zorganizowany znowu zostanie podobny koncert.

Z wolna rozśpiewany, roztańczony wiosenny sobotni dzień dobiegał końca ...

Marzanna Danek