Uwaga
  • Folder doesn't exist or doesn't contain any images

Wszystkich Świętych

Dzień Wszystkich Świętych przypada każdego roku na dzień 1 listopada. Święto jest zorganizowane ku czci wszystkich świętych - tych znanych i tych nieznanych. Początkowo w Kościele jego obchody odbywały się 13 maja i było to święto jedynie męczenników. Jednak w731 roku papież Grzegorz III zmienił datę święta na 1 listopada. Powód zmiany był dość przyziemny - Rzym miał problemy z wyżywieniem pielgrzymów przybywających na obchody tego dnia wiosną.
Papież Grzegorz IV w 837 roku wydał rozporządzenie, że dzień 1 listopada będzie nie tylko dniem męczenników, ale ogólnie - wszystkich świętych.
1 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Dzień Wszystkich Świętych jest dla wielu z nas dniem, w którym wybieramy się na groby swoich bliskich. Dekorujemy je wiązankami, odpalamy znicze, modlimy się za dusze zmarłych.
Choć Wszystkich Świętych to święto katolickie, obchodzi je również wiele osób o innym wyznaniu - przyjęło się, że jest to dzień oddania szacunku zmarłym i upamiętnienie ich.


Dzień Zaduszny

Dzień Zaduszny, w Polsce zwany Zaduszkami, obchodzony jest 2 listopada, czyli dzień po dniu Wszystkich Świętych. 2 listopada jest dniem modlitwy za naszych bliskich zmarłych.
2 listopada nie jest dniem wolnym od pracy.


Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych?

Ciekawa historia wiąże się natomiast z nazwą tego święta w Polsce. Według Kościoła jest to bowiem święto o nazwie "Wszystkich Świętych". Skąd więc wzięło się "święto zmarłych"? Odpowiedź jest dosyć prosta - z PRL-u.
Już wtedy 1 listopada był dniem wolnym od pracy, choć starano się mu wtedy nadać charakter świecki, przez co nazwano go Wszystkich Zmarłych bądź Świetem Zmarłych. Nazwa zakorzeniła się w pamięci wiele osób i wciąż jest przekazywana młodym pokoleniom, które nawet nie zdają sobie sprawy, dlaczego mówią o pierwszym listopada tak a nie inaczej.